In de rubriek Ask Tilda geeft postpartumtherapeut Tilda Klumpenaar antwoord op jullie vragen en zorgen over het (aanstaande) moederschap. Deze week: ‘Ik vind moeder zijn best vaak niet leuk, help!”
‘Als je moeder bent geworden is er vaak vooral aandacht voor het kindje dat is geboren. Maar samen met dat kindje wordt ook een moeder geboren. Iets wat nog steeds vaak vergeten wordt. De mama verdient net zoveel aandacht als het kindje. De mama ondergaat een heel proces van aanpassen aan de nieuwe situatie, de nieuwe levensfase die we het moederschap noemen. Tijdens de bevalling laat je de vrouw achter die je ooit was en transformeer je naar moeder. Natuurlijk ben je als je zwanger bent al mama, maar tijdens de bevalling begint het. Die nieuwe fase. Een periode die zich het best laat omschrijven als een fysieke, psychologische en emotionele rollercoaster.
Meer aandacht voor de vrouw die moeder wordt
Ondertussen moet jij 24/7 voor jouw kindje zorgen. Daar wringt nu net de schoen. Omdat de meeste aandacht naar de baby gaat, worden bijvoorbeeld de emotionele behoeftes van moeders vaak genegeerd of gebagatelliseerd. Er wordt simpelweg niet standaard naar gevraagd, hoor ik van veel mama’s in mijn praktijk. Als mama’s dan aan de bel trekken als ze niet op een roze wolk zitten, krijgen ze van medische professionals te horen: ‘Ja, maar alle moeders zijn moe’. Of ‘Alle baby’s huilen veel’. Daar heeft een onzekere, vermoeide, nieuwbakken moeder geen snars aan, denk ik. Het is tijd dat er meer aandacht komt voor de vrouw die moeder wordt bij artsen en medici, verloskundigen en kraamzorg. Het zou mijns inziens net zoveel prioriteit moeten hebben als de zorg voor het kindje.
Vaak heb je van te voren een bepaald beeld van hoe het moederschap zal zijn. Dat beeld is vaak geromantiseerd. Wellicht heb je er dingen over gelezen of bepaalde series gezien waarin het moederschap op een bepaalde manier werd weergegeven. Misschien volg je social media accounts van bekende mama’s die vooral de rooskleurige kant van het moederschap laten zien. Hoe dan ook, je beeld is niet perse getoetst aan de realiteit. Als je dan bevallen bent en die roze wolk is er niet, is dat enorm slikken voor deze moeders. Dus stel de verwachtingen bij. Leg de lat laag. Lukt het vandaag niet? Dan is er morgen weer ene dag. Wees lief voor jezelf en kijk met ene milde blik naar jezelf. Meer dan je best kan je niet doen.
Moeder zijn niet leuk
It takes a village to raise a child. In de hedendaagse maatschappij is deze village er alleen niet altijd voor nieuwbakken mama’s. Ouders die ver weg wonen of zelfs in het buitenland, vriendinnen die zelf druk zijn met hun gezinsleven, buren die elkaar amper kennen. Het is moeilijk om die tribe te vinden voor veel moeders. Toch wil ik je op het hart drukken om op zoek te gaan naar hulp, zeker als jij merkt dat je je oude leven mist. Juist nu is het zo belangrijk om weer even de dingen te doen die jou als ‘de oude ik’ laat voelen. Wat deed je vroeger in je vrije tijd? Waar wordt jij gelukkig ben? Voel in het moment hoe het is om dit weer te doen. Even iets voor jezelf doen, in plaats van zorgen voor je kindje en het gezin, het huishouden of werken. Als mensen vragen: ‘Kan ik iets voor je doen?’ zeg dan volmondig ‘Ja!’. Denk vooral niet dat je het allemaal alleen zou moeten kunnen. Dat is simpelweg onmogelijk.
Je zal als mama momenten ervaren waarop je denkt: waar ben ik aan begonnen?! En er zullen momenten zijn waarop je voor 100% geniet van het moederschap. En alles daar tussenin. Accepteer de moeilijke momenten en zie ze voor wat ze zijn: van voorbijgaande aard. Geen enkele mama vindt het moederschap alleen maar leuk, zelfs al vinden we dat soms lastig om toe te geven. Je mag het soms zwaar vinden. Omarm het en laat het gaan. Tegelijk is het ook belangrijk om je te focussen op wat er wel goed gaat en waar je wel van geniet. Focus on the good, zeg maar. Want, wat je aandacht geeft dat groeit.
Zo kan je het moederschap beter aan
Ik benoemde het net al even, neem de tijd voor jezelf. Veel moeders vinden het moeilijk om die tijd voor zichzelf te nemen. Sommige mama’s zijn bang om als slechte moeder gezien te worden als ze dingen ondernemen zonder hun kindje. Andere mama’s voelen zich enorm schuldig als ze hun kindje bij de oppas, opvang of zelfs bij hun partner achterlaten. Dat komt heel vaak voor. Je bent geen slechte moeder als je tijd voor jezelf nodig hebt. Sterker nog: het is essentieel om die me time in te plannen. Anders hou je het gewoon veel minder goed vol. Plan dat avondje uit of een weekendje weg. Ga wat leuks doen met vriendinnen of in je met je partner samen. Dan kan je het moederschap een stuk beter aan en zal je er ook meer van kunnen genieten.
Wil je hulp?
Lees je bovenstaande en heb je moeite met de transformatie tot moeder? Mis je je oude leven en kan je maar moeilijk genieten van het moederschap en wil je graag dat het anders wordt? Mail naar info@froufroubegeleiding.nl. Ik ga je hiermee helpen!
Meer lezen?
Waarom het volkomen normaal is om je ‘oude’ leven soms te missen
Ask Tilda: ‘Hoe zorg ik dat ik mezelf niet verlies na het krijgen van kinderen?’