13/05/2026

Geld & Gezin: “Je hoeft niet méér te verdienen, maar minder te verspillen”

In elk gezin speelt geld een rol. In dagelijkse beslissingen, in sparen voor later en in de gesprekken die we wel of juist niet voeren. Samen met ABN AMRO nemen we een kijkje in de financiën van gezinnen. Deze week deelt Leanne haar huishoudboekje.


Naam: Leanne Pieters
Leeftijd: 40
Kinderen: Tessa (5)
Leefsituatie: Getrouwd
Partner: Martin (44)
Woonsituatie: Koopwoning
Beroep: Oprichter van De Minimalist Hub


Ben je tevreden met je financiële situatie?

“Ja, eigenlijk wel. Ik heb geen idee op welke dag mijn inkomen binnenkomt en mijn man ook niet. We hoeven niet na te denken over boodschappen of of iets wel of niet kan. Dat komt doordat we heel bewust met geld omgaan. Ik ben oprichter van De Minimalist Hub en daarin draait alles om: wat voegt echt iets toe aan je leven en wat niet?

Dat begon met spullen, maar we zijn dat op alles gaan toepassen. Dus ook op geld. Geef ik dit uit omdat het me echt iets brengt, of omdat het ‘normaal’ is? Door die keuzes houden we automatisch meer over én voelt het rustiger. Dat gevoel dat er altijd genoeg is, geeft zoveel vrijheid.”

Hoe is jouw kijk op geld gevormd?

“Ik ben opgevoed met heel goed leren omgaan met geld. Mijn moeder was boekhouder, dus tja… er was altijd overzicht en controle. Ik kreeg elk kwartaal geld voor kleding en daar moest ik het mee doen. Er moest altijd een bepaald bedrag op mijn spaarrekening blijven staan. Daar ben ik heel dankbaar voor, want ik heb geleerd om niet meer uit te geven dan ik heb.

Maar het zat ook heel erg aan de veilige kant. Ik heb nooit geleerd hoe je investeert of risico neemt. Dat heb ik pas veel later ontdekt, eigenlijk pas toen ik ging ondernemen.”

Wil je je kind ook op weg helpen met sparen? Met een KinderToekomst Spaarrekening geef je het goede voorbeeld en zorg je dat je kind later een vliegende start maakt.

Hoe gaan jullie als gezin om met geld?

“We hebben heel bewust gekeken naar alles wat we uitgeven. Wat voegt iets toe en wat niet? Zo zijn we stap voor stap dingen gaan schrappen: abonnementen, overbodige verzekeringen, zoals een tandartsverzekering terwijl je een goed gebit hebt, alles wat eigenlijk geen waarde toevoegt.

Uiteindelijk hebben we zelfs onze hypotheek afgelost toen ik 35 was. Dat geeft een enorm gevoel van vrijheid. Met de kennis van nu zou ik dat niet per se weer zo doen, omdat je dat geld ook had kunnen investeren en laten groeien. De afgelopen jaren zijn we ons daar ook meer in gaan verdiepen. We zijn van vooral sparen naar meer beleggen gegaan. 

Dat is voor ons echt een nieuwe laag geweest in hoe we naar geld kijken. Maar het aflossen van de hypotheek heeft ons wel de ruimte gegeven om andere keuzes te maken en bijvoorbeeld ondernemender te zijn.”

De Kindertoekomst spaarrekening: hét spaarpotje dat meegroeit met je kind 💶

Spaar of beleg je en hoe neem je je kind daarin mee?

“We beleggen vooral. Voor Tessa hebben we bij haar geboorte meteen €5.000 ingelegd, zodat dat kan groeien op de lange termijn. Daarnaast heeft ze twee spaarpotjes: één om uit te geven en één om te sparen. Zo leert ze al jong keuzes maken.

We hebben haar ook op een speelse manier kennis laten maken met beleggen. We lieten haar kiezen uit een paar opties die ze zelf begrijpt, zoals Disney, McDonald’s of een hotel. Uiteindelijk koos ze voor een hotelketen, omdat ze dat herkende van een vakantie. Daardoor snapt ze nu op haar eigen niveau al: als er veel mensen naar dat hotel gaan en het goed gaat met het bedrijf, dan wordt haar geld meer waard. We houden het bewust simpel en speels, maar zo leert ze wel dat geld ook voor je kan werken. Mijn man laat haar soms de grafiek zien van haar aandeel haha” 

Waar geef je graag geld aan uit en waar verschillen jullie in als ouders?

“Voor mij zijn koffietjes buiten de deur echt iedere euro waard! Daar word ik gewoon heel gelukkig. Ik geef ook graag geld uit aan uit eten of tijd met vrienden. Daar zit voor mij de waarde.

Waar mijn man en ik soms in verschillen, is in cadeautjes voor onze dochter. Hij vindt het leuk om haar af en toe iets extra’s te geven, bijvoorbeeld op vakantie. Ik ben daar wat strenger in. Wij kopen in principe geen speelgoed tussendoor. Alleen met verjaardagen of Sinterklaas. Als ze iets wil, dan mag ze ervoor sparen of iets verkopen. Ik wil haar juist leren dat niet alles vanzelf komt en dat je keuzes moet maken.’

Wat heeft je verrast aan geld en moederschap?

“Wat me vooral opviel, is hoeveel er op je afkomt. Lijsten met wat je allemaal nodig zou hebben, terwijl dat echt veel minder is dan je denkt. Als minimalist werd ik daar kriebelig van! We hebben veel pas gekocht op het moment dat we het echt nodig hadden. Sommige dingen ook tweedehands. 

Kinderopvang vond ik wel een grote kostenpost. Dat was even slikken, al hebben we dat deels kunnen opvangen met hulp van opa’s en oma’s. Overall vind ik de kosten van het moederschap eigenlijk best meevallen, juist omdat we weinig overbodige dingen kopen.”

Waar werk je financieel naartoe en wat wil je je kind meegeven?

“Voor de toekomst hebben we niet één groot einddoel. We hebben het nu al heel goed en genieten daar ook echt van. Wat we nog wel zouden willen, is een mooier huis. Niet per se groter, maar meer design en architectuur. Uiteindelijk willen we allebei op een punt komen dat we werken omdat we het willen, niet omdat het moet.

Wat ik haar wil meegeven, is die basis van goed omgaan met geld en niet alles meteen uitgeven. Maar ook dat je geld voor je kunt laten werken. Dat je mag investeren en dat daar risico bij hoort. Dat heb ik zelf pas later geleerd en dat gun ik haar eerder.” 

Dit artikel is geschreven in samenwerking met ABN AMRO


Heb jij ook tips, uitdagingen of verhalen over geld in jouw gezin? Deel je ervaring en inspireer andere gezinnen in onze rubriek Geld & Gezin!

Kinderopvangkosten: wat betaal je echt?

Sparen of beleggen voor je kind: hoe begin je?

Beleggen op naam van jouw kind: hoe pak je dat aan?

Gratis een wekelijkse update?

How About Mom nieuwsbrief: korting, tips en de beste gelezen verhalen